Wszystko co wiem o hydrolatach


W ostatnich miesiącach przeżywam małe odrodzenie mojej miłości do hudrolatów, jednak z moich obserwacji wynika, że wciąż jest sporo osób, które nie bardzo wiedzą czym one właściwie są i jak wybrać cokolwiek z tak dużej oferty, jaką mamy aktualnie na rynku. Dlatego dzisiaj chciałabym w kilku słowach przybliżyć Wam temat produktów tego typu i odrobinę podpowiedzieć , czym kierować się przy ich wyborze.



Hydrolaty, inaczej nazywane wodami kwiatowymi, to produkty otrzymywane podczas destylacji parą wodną całych roślin lub jedynie ich części. W wyniku owej destylacji dostajemy olejek eteryczny i wodę podestylacyjną właśnie, która zawiera w sobie cenne substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe ilości olejku. Jednocześnie nie ma możliwości uzyskania hydrolatu poprzez zmieszanie olejku eterycznego z wodą - w takiej mieszance brakowałoby części składowych materiału roślinnego, którego nie znajdziemy w olejku, a który ma dobroczynny wpływ na naszą skórę.

Hydrolaty z reguły można stosować bezpośrednio na skórę (aktualnie wiele marek wypuszcza je od razu w wygodnych buteleczkach z atomizerem) w formie toniku po oczyszczeniu skóry, a w przypadku cer bardzo wrażliwych koniecznie może być w niektórych przypadkach wcześniejsze rozcieńczenie go z wodą. Hydrolaty stonowią też świetną bazę w przypadku domowych, choć oczywiście nie tylko, kosmetykach, takich jak toniki, kremy czy balsamy. Idealnie sprawdzają się również jako dodatki do wszelkiego rodzaju maseczek, szczególnie tych w formie proszku - można ich używać zarówno do rozrobienia takiej maseczki, jak i puźniejszego spryskiwania twarzy w celu uniknięcia podrażnienia poprzez zastygnięcie produktu (tak jest na przykład w przypadku glinek czy niektórych maseczek z ich dodatkiem). Hydrolaty, ze względu na swoje właściwości i ogromny wybór, mają również szerokie zastosowanie poza pielęgnacją twarzy i w zależności od ich rodzaju, niektóre będą świetnie działać na podrażnienia, inne pomogą skórze głowy z łupieżem albo też zadziałają jak naturalny odświeżacz oddechu.


Aktualnie wybór hydrolatów na rynku kosmetycznym jest wręcz ogromny i naprawdę mamy w czym wybierać. Ponieżej przedstawię Wam choć kilka, w moim odczuciu aktualnie dość popularnych hydrolatów, pod względem ich właściwości i rezultatów, jakich możemy oczekiwać.

Hydrolat różany - zdecydowanie jeden z najbardziej znanych hydrolatów, bo też i jeden z bardziej uniwersalnych. Ma działanie przede wszystkim łagodzące i odświeżające, poza tym ma wspomagać ukrwienie skóry, zmniejszać jej zaczerwienienie oraz delikatnie nawilżać. Na rynku najczęściej spotkać można hydrolaty z róży damasceńskiej, ale trafiłam również na taki z białej róży.
INCI: Rosa Damascena (róża damaseńska), Rosa Alba (róża biała)

Hydrolat rumiankowy - znany przede wszystkim ze swoich właściwości łagodzących i przeciwzapalnych, a więc przyspiesza gojenie i regenerację naskórka. W przypadku hydrolatów najczęściej występuje rumianek rzymski lub rumianek pospolity.
INCI: Chamaemelum Nobile / Roman Chamomile / Anthemis nobilis (rumianek rzymski), Chamomilla Recutita (rumianek pospolity)

Hydrolat lawendowy - wykazuje działanie antyseptyczne, antyoksydacyjne, łagodzące, regulujące wydzielanie sebum oraz przyspieszające gojenie drobnych ran. Co ciekawe, może również pomóc w dłuższym utrzymaniu barwnika w przypadku włosów farbowanych. 
INCI: Lavandula Angustifolia

Hydrolat oczarowy - chyba najbardziej znany w przypadku pielęgnacji cer trądzikowych. A to dlatego, że działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyseptycznie, a przy tym lekko ściągająco. Oczar wykazuje również działanie poprawiające krążenie krwii. Zazwyczaj w hydrolatach znajdziemy oczar wirginijski.
INCI: Hamamelis Virginiana / Witch Hazel

Hydrolat miętowy - woda kwiatowa z pięty pieprzowej ma działanie oczyszczające i mocno odświeżające, a przy tym łagodzi i regeneruje skórę oraz niweluje nadprodukcję sebum. Poza cerą, może być stosowana również na miejsca o nadmiernej potliwości czy jako preparat odświeżający jamę ustną. 
INCI: Peppermint (Mentha Piperita) Hydrolate

Hydrolat pomarańczowy (neroli) - działa odświeżająco, antyseptycznie, łagodząco i uspokajająco. Uszczelnia naczynka i zmniejsza zaczerwienienia. Co ciekawe, może też łagodzić nadmierną nerowowość ;) Dodatkow nawilża skórę, poprawia jej elastyczność oraz miękkość, ale jednocześnie może delikatnie ściągać skórę. Na rynku znaleźć można hydrolaty ze słodkiej oraz gorzkiej pomarańczy.
INCI: Citrus Aurantium Dulcis Distillate (słodka pomarańcza), Citrus Aurantium Amara Flower (gorzka pomarańcza)

Hydrolat truskawkowy - stosunkowo rzadko spotykany, za to charakteryzujący się fantastycznym zapachem! Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, odkażające oraz nawilżające skórę, a jednocześnie wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwstarzeniowe oraz zapobiegające działaniu wolnych rodników. Przyspiesza gojenie się ran czy niedoskonałości, poprawia koloryt skóry oraz posiada bardzo delikatne działanie ściągające i zmniejszające pory.
INCI: Fragaria Ananassa (Strawberry) Fruit Water

Hydrolat melisowy - łagodzi i odświeża, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Ponadto, może być stosowany do kompresów łagodzących oparzenia słoneczne, podrażnienia pieluszkowe u niemowląt oraz do łagodzenia zapalenia spojówek.
INCI: Mellisa Officinalis Distillate / Officinalis (Lemon Balm) Leaf Water

Hydrolat jaśminowy - działa na skórę tonizującą, łagodząco, zmniejsza zaczerwienienia oraz wrażliwość skóry. Usuwa zmęczenie i odświeża. Co ciekawe, w krajach Dalekiego Wschodu olejek jaśminowy uznwanay jest za afrodyzjak. Warto zrobić sobie wcześniej próbę uczuleniową (na przyklad za uchem), bo potrafi uczulać.
INCI: Jasminum grandiflorum Flower Water

Hydrolat geraniowy - wykazuje działanie oczyszczające i antyseptyczne, wzmacniające naycznia krwionośne, regulujące pracę gruczołów oraz przeciwpodrażnieniowe. Może również pozytywnie wpłynąć na rozszerzone i zanieczyszczone pory, pajączki, cellulit a także łupież.
INCI: Pelargonium Graveolens Plant Water (Rose Geranium Water)

Hydrolat z drzewa herbacianego - ma właściwości zbliżone do olejku eterycznego z drzewa herbacianego, a więc ma działanie odświeżające i mocno antyseptyczne. Oczyszcza, działa antyświądowo oraz ściągająco.
INCI: Melaleuca alternifolia (Tea Tree Water)

Hydrolat szałwiowy - wykazuje działanie oczyszczające, odświeżające, dezynfekujące i przeciwzapalne. Ponadto szałwia lekarska ma właściwości przeciwwirusowe, dezodorujące oraz stymulujące cyrkulację limfy.
INCI: Salvia Officinalis Water

Hydrolat z kwiatu manuka - posiada właściwości łagodzące, ściągające, regenerujące oraz antybakteryjne, a przy tym ma działanie mocno antyseptyczne.
INCI: Leptospermum scoparium (Manuka) Floral Water

Hydrolat lipowy - pomaga łagodzić stany zapalne i różnego rodzaju podrażnienia, dobrze wpływa na stan naczyń krwionośnych, a także polecany jest w przypadku pielęgnacji jasnych włosów.
INCI: Tilia Sylvestris (Linden) Flower Water

Hydrolat rozmarynowy - działa oczyszczająco, tonizująco oraz rozświetlająco. Bardzo dobrze sprawdza się również w pielęgnacji włosów ograniczając ich wypadanie oraz stymulując ich wzrost, a przy tym wykazuje działanie przeciwłupieżowe.
INCI: Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Water

Hydrolat z kocanki włoskiej - nawilża i wygładza skórę, polecany jest również dla cer z bliznami. W przypadku pielęgnacji ciała zapobiega wrastaniu se włosków po depilacji, a także przyspiesza gojenie się ran i świeżych blizn. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz wzmacniające naczynia krwionośne.
INCI: Helichrysum Italicum (Immortelle) Flower Water

Hydrolat z czystka - działa ściągająco i wygładzająco na skórę, wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające i napinające, a także oczyszczające oraz zmniejszające ilość stanów zapalnych skóry. Poprawia stan skóry poszarzałej i zmęczonej.
INCI: Cistus Ladaniferus (Rock Rose) Water


Poniżej znajdziecie opisane wyżej hydrolaty pogrupowane według najcześciej występujących typów cery. Kierowałam się opisami producentów oraz dominującymi właściwościami poszczególnych wód kwiatowych, dlatego też jest to jedynie podział orientacyjny - hydrolat teoretycznie dedykowany cerze suchej jak najbardziej ma szansę sprawdzić się również na tłustej czy mieszanej, w zależności od jej potrzeb - pamiętajcie o tym ;) Zwłaszcza, że jeżeli przyjrzycie się tym krótkim opisom, sami na pewno dostrzeżecie, że większość z nich ma naprawdę zbliżone do siebie właściwości.

Cera sucha, wrażliwa
Hydrolat różany, hydrolat rumiankowy, hydrolat lawendowy, hydrolat truskawkowy, hydrolat melisowy, hydrolat jaśminowy, hydrolat lipowy

Cera naczynkowa
Hydrolar różany, hydrolat rumiankowy, hydrolat oczarowy, hydrolat pomarańczowy, hydrolat truskawkowy, hydrolat jaśminowy, hydrolat geraniowy, hydrolat lipowy, hydrolat z kocanki

Cera dojrzała
Hydrolat różany, hydrolat lawendowy, hydrolat pomarańczowy, hydrolat truskawkowy, hydrolat manuka, hydrolat z czystka

Cera mieszana i tłusta
Hydrolat lawendowy, hydrolat oczarowy, hydrolat miętowy, hydrolat pomarańczowy, hydrolat truskawkowy, hydrolat geraniowy, hydrolat z drzewa herbacianego, hydrolat szałwiowy, hydrolat manuka, hydrolat lipowy, hydrolat rozmarynowy, hydrolat z czystka

Cera skłonna do niedoskonałości
Hydrolat rumiankowy, hydrolat oczarowy, hydrolat miętowy, hydrolat truskawkowy, hydrolat geraniowy, hydrolat z drzewa herbacianego, hydrolat manuka, hydrolat lipowy, hydrolat rozmarynowy, hydrolat z kocanki, hydrolat z czystka


Przykładowe marki posiadające w swoim asortymencie hydrolaty:

Your Natural Side - hydrolat jaśminowy, champaka, eukaliptusowy, lawendowy, miętowy, oczarowy, z gorzkiej pomarańczy, rozmarynowy, różany, rumiankowy i z trawy cytrynowej
Nature Queen - hydrolat lipowy, rozmarynowy, oczarowy, różany i z gorzkiej pomarańczy
Ministerstwo Dobrego Mydła - hydrolat oczarowy, lipowy, rozmarynowy, lawendowy, różany i rumiankowy
4 Szpaki - hydrolat różany i lawendowy
Asoa - hydrolat z drzewa herbacianego, z kwiatu manuka, różany, pomarańczowy, miętowy, geraniowy i rumiankowy
Manufaktura Natura - hydrolat truskawkowy, różany, lawendowy, pomarańczowy, rumiankowy, malinowo-aloesowy i cytrynowy
Fresh&Natural - hydrolat różany i melisowy
Ecospa - hydrolat z drzewa oliwkowego, z kadzidłowca, malisowy, geraniowy, z czystka, różany, pomarańczowy, lawendowy, oczarowy, miętowy, rozmarynowy, z szałwii lekarskiej, z kocanki, cyprysowy, lipowy, z werbeny, eukaliptusowy, z zielonej herbaty, jałowcowy, tymiankowy, cynamonowy i z czarnej porzeczki
Biochemia Urody - hydrolat cytrynowy, geraniowy, jaśminowy, lawendowy, miętowy, z drzewa herbacianego, z kocanki, lipowy, pomarańczowy, oczarowy, z pszenicy samopszy, różany i z cielonej herbaty
Zrób Sobie Krem - hydrolat jałowcowy, geraniowy, jaśminowy, lawendowy, melisowy, miętowy, oczarowy, różany, rumiankowy, szałwiowy, z drzewa herbacianego, ylang-ylang i ze słodkiej pomarańczy
Natura Receptura - hydrolat lawendowy, pomarańczowy, różany i rumiankowy


Jestem ogromnie ciekawa czy korzystacie z hydrolatów, a jeżeli tak to który jest Waszym ulubionym! Mam nadzieję, że takie zestawienie okaże się przydatne.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.